W poniższym artykule wyjaśniamy, jaki podatek musimy uiścić przy kupnie mieszkania od dewelopera.

Kupno mieszkania, a następnie odbiór mieszkania to przyjemny moment, gdy można już powiedzieć, że ma się swoje własne, przysłowiowe "cztery ściany". Jednak zanim to nastąpi konieczne jest dopełnienie wielu formalności, takich jak zapłata podatków. Warto wiedzieć jaka jest wysokość podatków oraz różnych innych opłat, ponieważ są to koszty z którymi zawsze należy się liczyć w przypadku nabycia nieruchomości.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym - jaka jest wysokość podatków?

Opłaty podatkowe przy zakupie mieszkania różnią się w przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego i pierwotnego.

Nowe mieszkanie od dewelopera jest na ogół droższe od mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego, ale podatek wliczany jest zazwyczaj w jego cenę. Inaczej wygląda to w przypadku mieszkań na rynku wtórnym. Wówczas to podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się osobno i są to dodatkowe, często niemałe koszty, ponieważ tego typu podatek wynosi 2% ceny nieruchomości. Warto o tym pamiętać i zabezpieczyć odpowiednio wcześniej właściwą kwotę w domowym budżecie. Ponadto, niezależnie od tego czy kupuje się mieszkanie na rynku wtórnym, czy też nowe, od dewelopera, niezbędne jest również uiszczenie taksy notarialnej oraz pokrycie kosztów sądowych, które są w tym przypadku takie same, niezależnie od tego czy kupuje się nowe mieszkanie, czy te, które pochodzi z rynku wtórnego.

Wartość rynkowa nieruchomości a wysokość podatku

Podczas kupowania mieszkania, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, należy mieć na uwadze wartość rynkową nieruchomości. Jak ma się to do podatków?

Często zdarzają się różnego rodzaju "przekręty" podczas zakupu nieruchomości. Dotyczy to sytuacji gdy wartość rynkowa mieszkania jest niższa lub wyższa od mieszkań o podobnej jakości, lokalizacji i metrażu. W takiej sytuacji często konieczne jest zapłacenie różnicy w podatku. W praktyce takie zabiegi stosuje się po to by uniknąć płacenia wyższych podatków i wówczas sprzedający umawia się z klientem na niższą kwotę, a różnicę przekazuje w gotówce. Nie warto jednak decydować się na tego typu rozwiązanie, ponieważ sprzedaż mieszkania po znacznie zawyżonej lub zaniżonej cenie może spowodować kontrolę ze strony Urzędu Skarbowego, a, co za tym idzie, konieczność zapłacenia różnicy w podatku, a nawet dodatkowe kary finansowe.

Oceń artykuł:

Podatek od zakupu mieszkania od dewelopera
Średnia 5/5 na podstawie 24 opinii.